نام کاربری یا پست الکترونیکی
رمز عبور

رشد_قد_کودکان

آیا با اهمیت و تاثیر تغذیه در افزایش قد آشنا هستید ؟
امروزه افزایش قد ، تبدیل به یکی از دغدغه های اصلی نوجوانان و جوانان در سراسر جهان شده است. اگر افزایش قد را از فرآیند های رشد انسان بدانیم، عواملی مثل ژنتیک، هورمون ها و تغذیه مناسب، روی میزان رشد قد هر فرد از کودکی تا پایان سن رشد تاثیر زیادی دارند. شروع فرآیند رشد قد انسان، نه از بدو تولد، بلکه از دوران جنینی آغاز می شود؛ در نتیجه برای رشد مناسب قد، باید از دوران بارداری به این موضوع، توجه ویژه ای شود. در دوران بارداری، نحوه تغذیه مادر، روی رشد قد کودک تاثیر بسیار زیادی دارد؛ به طوری که اگر مادر در دوران بارداری، از غذا های نا مناسب به همراه مشروب های الکلی و دخانیات استفاده کند، باعث اختلال در رشد و کم وزنی کودک به هنگام تولد می شود. استفاده از غذا های مناسب که از تمام گروه های غذایی تهیه شده باشند، می تواند تاثیر مثبتی روی رشد قد کودک داشته باشد.

نقش تغذیه بر رشد قد:
بلندي و كوتاهي قد يكي از ويژگي‌هاي ژنتيكي است كه البته عوامل بيروني نظير تغذيه و ورزش بر آن تاثير مي‌گذارند.
به گفته پزشكان، استخوان سازي تا پايان سنين بلوغ، (يعني تا اوايل 20 سالگي) ادامه دارد و به همين دليل تا حدود اين سن مي‌توان به افزايش قد اميدوار بود. يکي از عوامل تاثيرگذار بر رشد قد تغذيه خوب است.
متخصصان تغذيه براي رشد قد نوجوانان، مصرف روزانه 150 گرم گوشت، نصف تا يك ليوان حبوبات پخته، 2 تا 3 ليوان شير و لبنيات ديگر به همراه سبزيجات را توصيه مي‌كنند.
البته برخي از كارشناسان بر اين باورند نوجواناني که در سن رشد قرار دارند و رشد قدي آنها خوب نيست، مي‌توانند با مصرف مکمل ويتامين‌ها و املاح و آهن، رشد قدي‌شان را بهبود بخشند.
با اين حال اين مكمل‌ها نمي‌توانند به جاي مواد غذايي تازه و پرخاصيت مصرف شوند. پزشكان مصرف هفته‌اي يکبار جگر و دو بار غذاي دريايي و نيز آجيل‌هايي نظير بادام، بادام زميني و گردو و مواد حاوي روي را براي رشد قد توصيه مي‌كنند

غذاهای بسیاری هستند که بر قد انسان تاثیر می گذارند، اما ده نوع ماده غذایی وجود دارد که تاثیرزیادی دراین زمینه دارد که درزیر به آن ها اشاره می شود :

رشد_قد_کودکان

1 – شلغم
ماده غذایی است که دارای هورمون رشد در بدن است و مصرف این ماده غذایی می تواند به بلند قد شدن افراد کمک کند، این ماده همچنین دارای مواد معدنی و فیبر است و باعث تحریک هرمون های رشد در بدن می شود.
2 – تخم مرغ
تخم مرغ سرشار از پروتئین است که نقش مهمی در افزایش قد ایفا می کند، بنابراین ، کودک هر روز باید این ماده غذایی را مصرف کند تا بدن سالم و قد متناسب داشته باشد.
3 – اسفناج
غذای طلایی برای کودکان و نوجوانان به شمار می رود ، این ماده غذایی میزان ایمنی بدن را بالا می برد، و باعث افزایش قد نیز می شود و سرشار از آهن و کلسیم است.
4 – میوه
بسیاری از میوه ها مانند انبه و هلو سرشار از ویتامینA هستند و افزایش مصرف این میوه ها رشد قد کودک یا نوجوان را تضمین می کند، این میوه ها همچنین ایمنی بدن را تقویت و استخوان ها را محکم می کند.
5 – غلات
غذاهای سرشار از غلات، بسیار برای افزایش قد انسان مفید هستند و گندم بهترین نوع غلات است، گندم سرشار از ویتامین ب و آهن است و می توان برای تضمین رشد قد به نان های تهیه شده از دانه های غلات کامل نیز ماکارونی تهیه شده از غلات اعتماد کرد.
6 – ماست
ماست سرشار از ویتامین "D" و پروتئین و نیز کلسیم است ، بنابراین، این نوع ماده غذایی از جمله غذاهایی است که باعث تحریک رشد و افزایش قد می شود.
7 – مرغ
گوشت مرغ منبع کاملی از پروتئین هست که به افزایش رشد و قد انسان کمک می کند.
8 – هویج
سرشار از ویتامین A است که باعث رشد و افزایش قد می شود.
9 – شیر
شیر منبع اصلی کلسیم است که باعث تقویت استخوان ها و نیز رشد قد می شود ، بنابراین نوشیدن یک لیوان شیر درهر روز به ویژه صبح ها برای سلامت بدن ضروری است.
10 – دانه سویا
سویا به تقویت رشد عضلات و استخوان ها در بدن کمک می کند و منبعی سرشار از پروتئین است.

توصیه به والدین
برای افزایش قد، ضروری است که در رژیم غذایی کودک منابع غنی از شیر و لبنیات به همراه غلات کامل و سبزیجات سبز رنگ در کنار جوی دوسر و انواع قارچ‌ها بخصوص قارچ صدفی استفاده شود.

رشد_قد_کودکان

دپارتمان های علمی

درباره کنسرسیوم

پنل آموزشی

آمار سایت

تعداد اعضای آنلاین : 0

تعداد کل اعضای کنسرسیوم : 1675

برای مشاهده اعضای آنلاین کلیک کنید

مراکز خدماتی و رفاهی طرف قرارداد

marakez

رسول خدا خرافات تعمیر تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی در تبریز دستیار دندانپزشک بازار کار مهندسی پزشکی واحد تبریز استخدام نسخه پیچ رفع اشکالات مکانیکی و الکترونیکی نوار عضله متالوژی آموزش کالیبراسیون استخدام دستیار دندانپزشک در شرق تهران رادیوایزوتوپ امام کاظم فتوتراپی وجود قصد و تراضی طرفین مجنون دانلود نمونه سوالات امتحانی مهندسی پزشکی قانون مسعودي دوره ایمنی و بهداشت صنعتی (HSE) در شیراز فشار خون معماری گواهی استاندارد چگونه می توان مدیرموفق ومؤثری بود؟ آموزش تعمیر تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی شب‌های مقدس گل-داوودی آموزش تجهیزات دندانپزشکی تعمیرات تجهیزات پزشکی در تبریز تداخلات دارویی علم آموزی مدارک نسخه خوانی طب ایران کلاس تست های غیرمخرب و بازرسی جوش در سنندج تعمیر فشار سنج صرع و درمان غير دارویی مهندسی توانبخشی پمپ سرنگ TOP- 5300 رگ های خونی چاپ شده بیماری ب حضرت علی کلاس تعمیر تجهیزات پزشکی در شیراز پروتئین پیوند اعضا آموزش پرستاری مایعات بدن گواهینامه ای مشترک تولید اعضای بدن انسان جعفری لنگرودی بنزین تست MT دستیاری دندانپزشکی چیست ارزیابی نتایج آزمون آشنایی با پروب‌های تجهيزات درباره بخش اول آیین نامه تجهیزات پزشکی دکتر صفایی امام سجاد CM آشنایی با تعمیر پروب‌های اولتراسوند اینسترومنت

logo افزایش قد کودکان

حامیان کنسرسیوم ایرکاس

 • IRSME
 • RKA
 • ACS
 • IUE
 • RFTC
 • BQC
 • DNW
 • ICS
 • TUV-EMB
 • QAL
 • Ino
 • Allaiance
 • Tckit

تبلیغات در ایرکاس

دسترسی به ژورنال مقالات

az3

تصاویر اینستاگرام ایرکاس