نام کاربری یا پست الکترونیکی
رمز عبور

ردیابی سلول ها ttedit کنسرسیوم دانشگاهیان و متخصصان ایران - ردیابی سلول ها

تولید ارگانوئید گلایوبلاستوما به کمک فناوریCRISRP

تولید ارگانوئید گلایوبلاستوما به کمک فناوریCRISRP


گلایوبلاستومای چندشکلی یک سرطان مغزی بسیار کشنده است که به میزان بسیار زیادی برای محققان ناشناخته باقی مانده است. از آن جایی که مطالعه نحوه عملکرد این تومورهای مغزی در محیط طبیعی شان در مغز یا در مدل های جانوری ممکن نیست، نیاز شدیدی به ایجاد مدل هایی است که بتوانند این سرطان را تقلید کنند. در مطالعه ای جدید محققین در موسسه Salk گام مهمی را به سمت ایجاد مدل های مناسب گلایوبلاستوما برداشته اند. با ویرایش دو ژن در تعداد اندکی از سلول های ارگانوئیدهای مغزی، محققین تومورهای گلایوبلاستومایی تهاجمی را تولید کرده اند. این مدل جدید می تواند برای مطالعه پیشرفت تومور، بررسی داروهای جدید و حتی استفاده از درمان های فردمحور برای بیماران مورد استفاده قرار گیرد.

یکی از چالش های موجود در مطالعات گلایوبلاستوما این است که داروهایی که اغلب در مدل های جانوری جواب می دهند در کارآزمایی های بالینی برای بیماران انسانی موثر نیستند. محققین در تلاش برای حل این مشکل سعی کردند از زنوگرافت ها استفاده کنند و بافت های توموری انسانی را به مدل های جانوری پیوند کنند اما این رویکرد نیز به دلیل این که این تومورها با گذشت زمان با محیط جانوری پیرامون شان وفق می یابند، موفق نیست. برای حل این مشکل، محققین روی به استفاده از ارگانوئیدهای مغزی انسانی مشتق از سلول های بنیادی آورده اند. با استفاده از تکنولوژیCRISRP/Cas9 آن ها دو ژن بسیار مرتبط با گلایوبلاستوما یعنی p53 و HRas را در تعداد اندکی از سلول های ارگانوئیدها دستکاری کردند. ژن HRas یک انکوژن است که منجر به افزایش رشد سلولی می شود و این در حالی است که p53 یک سرکوب کننده توموری است. این دو ژن نقش گاز و ترمز را برای این سرطان بازی می کنند. این ارگانوئیدها به صورت ساختارهای شبه توموری در آمدند، رشد تهاجمی داشتند و بیومارکرهای مرتبط با گلایوبلاستوما را نیز نشان دادند.

این رویکرد مزیت های متعددی داشت: ویرایش p53 و HRas در تعداد اندکی از سلول ها نحوه تکوین گلیوبلاستوما را بهتر تقلید کرد. ردیابی سلول ها با مارکر فلورسنس tdTomato متصل به HRas اجازه ردیابی پیشرفت تومور را به محققین داد. زمانی که این تومورهای ارگانوئیدی به مغز موش ها پیوند شد، آن ها به سرعت رشد کرده و تومورهای واقعی را شبیه سازی کردند. با واقعی تر بودن این ارگانوئیدها، می توان با اطمینان بیشتری داروهای طراحی شده برای گلیوبلاستوما را مورد آزمایش قرار داد.

دپارتمان های علمی

درباره کنسرسیوم

پنل آموزشی

آمار سایت

تعداد اعضای آنلاین : 0

تعداد کل اعضای کنسرسیوم : 1698

برای مشاهده اعضای آنلاین کلیک کنید

مراکز خدماتی و رفاهی طرف قرارداد

marakez

هيستوگرام اشنایی با پانسمانی که زخم را تا سه روز تازه نگه می‌دارد لومهولت نکات کاربری دستگاه‌ فلوروسکوپ عیب یابی دستگاه ساکشن بازرسی انرژی امام کاظم فشار خون جریان رهایش پدر تکیه گاه من سنسورها ايمپلنت مولد اشعه ایکس استاندارد پردازش تصویر و فنی حرفه ای اصلاح وضیعت ظاهری بیمار درخت طرح گلیوما تست­های غیر مخرب MMSB باياس کردن سنسور سـانتـریفیـوژ ایـزوپیکنیـک بازار کار کمک پرستار آتعمیر تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی اموزش تعمیر تجهیزات پزشکی اصول منشی گری در مطب آموزش تعمیر فشارسنج کلاس آموزش نسخه الکترونیک در نقد دوره دستیاری دندانپزشکی در تبریز تست رپلیکا در تبریز آینده شغلی Henri Becquerel بازرسی نظام مهندسی دوربین های داخل دهانی کمبود اکسیژن مرکز تحقیقات مهندسی پزشکی و بیولوژی لیوان مرطوب کننده دستیار دندانپزشک کیست آموزش نرم افزار داروخانه در اصفهان ظهور پیش پردازش در پردازش تصویر ای سی جی کاردیاکس تیان چگونگی تصویر بردارى زیستى به کمک نانوذرات یک آزمایش در یک زمان احساس تهوع آدرس آموزشگاه داروشناسی در تبریز 3شعبان دستگاه اسپیرومتر لوله کشی صنعتی پیشرفت و بهبود کیفیت پزشکي راه های تشخیص بیماری مننژیت معرفی مهندسی پزشکی دندان های دیجیتال آموزشگاه icdl در تبریز ماشین بیهوشی biomedical engineering ، مهندسی پزشکی ، آشنایی با مهندسی پزشکی ، معرفی مهندسی پزشکی ، مهندسی پزشکی گرایش بالینی ، مهندسی پزشکی گرایش بیومکانیک ، مهندسی پزشکی گرایش بیوالکتریک ، مهندسی پزشکی گرایش بیوم علم آموزی

logo کنسرسیوم دانشگاهیان و متخصصان ایران - ردیابی سلول ها

حامیان کنسرسیوم ایرکاس

 • IRSME
 • RKA
 • ACS
 • IUE
 • RFTC
 • BQC
 • DNW
 • ICS
 • TUV-EMB
 • QAL
 • Ino
 • Allaiance
 • Tckit

تبلیغات در ایرکاس

دسترسی به ژورنال مقالات

az3

تصاویر اینستاگرام ایرکاس