نام کاربری یا پست الکترونیکی
رمز عبور

تولید ارگانوئید گلایوبلاستوما به کمک فناوریCRISRP

تولید ارگانوئید گلایوبلاستوما به کمک فناوریCRISRP


گلایوبلاستومای چندشکلی یک سرطان مغزی بسیار کشنده است که به میزان بسیار زیادی برای محققان ناشناخته باقی مانده است. از آن جایی که مطالعه نحوه عملکرد این تومورهای مغزی در محیط طبیعی شان در مغز یا در مدل های جانوری ممکن نیست، نیاز شدیدی به ایجاد مدل هایی است که بتوانند این سرطان را تقلید کنند. در مطالعه ای جدید محققین در موسسه Salk گام مهمی را به سمت ایجاد مدل های مناسب گلایوبلاستوما برداشته اند. با ویرایش دو ژن در تعداد اندکی از سلول های ارگانوئیدهای مغزی، محققین تومورهای گلایوبلاستومایی تهاجمی را تولید کرده اند. این مدل جدید می تواند برای مطالعه پیشرفت تومور، بررسی داروهای جدید و حتی استفاده از درمان های فردمحور برای بیماران مورد استفاده قرار گیرد.

یکی از چالش های موجود در مطالعات گلایوبلاستوما این است که داروهایی که اغلب در مدل های جانوری جواب می دهند در کارآزمایی های بالینی برای بیماران انسانی موثر نیستند. محققین در تلاش برای حل این مشکل سعی کردند از زنوگرافت ها استفاده کنند و بافت های توموری انسانی را به مدل های جانوری پیوند کنند اما این رویکرد نیز به دلیل این که این تومورها با گذشت زمان با محیط جانوری پیرامون شان وفق می یابند، موفق نیست. برای حل این مشکل، محققین روی به استفاده از ارگانوئیدهای مغزی انسانی مشتق از سلول های بنیادی آورده اند. با استفاده از تکنولوژیCRISRP/Cas9 آن ها دو ژن بسیار مرتبط با گلایوبلاستوما یعنی p53 و HRas را در تعداد اندکی از سلول های ارگانوئیدها دستکاری کردند. ژن HRas یک انکوژن است که منجر به افزایش رشد سلولی می شود و این در حالی است که p53 یک سرکوب کننده توموری است. این دو ژن نقش گاز و ترمز را برای این سرطان بازی می کنند. این ارگانوئیدها به صورت ساختارهای شبه توموری در آمدند، رشد تهاجمی داشتند و بیومارکرهای مرتبط با گلایوبلاستوما را نیز نشان دادند.

این رویکرد مزیت های متعددی داشت: ویرایش p53 و HRas در تعداد اندکی از سلول ها نحوه تکوین گلیوبلاستوما را بهتر تقلید کرد. ردیابی سلول ها با مارکر فلورسنس tdTomato متصل به HRas اجازه ردیابی پیشرفت تومور را به محققین داد. زمانی که این تومورهای ارگانوئیدی به مغز موش ها پیوند شد، آن ها به سرعت رشد کرده و تومورهای واقعی را شبیه سازی کردند. با واقعی تر بودن این ارگانوئیدها، می توان با اطمینان بیشتری داروهای طراحی شده برای گلیوبلاستوما را مورد آزمایش قرار داد.

دپارتمان های علمی

درباره کنسرسیوم

پنل آموزشی

آمار سایت

تعداد اعضای آنلاین : 0

تعداد کل اعضای کنسرسیوم : 1725

برای مشاهده اعضای آنلاین کلیک کنید

مراکز خدماتی و رفاهی طرف قرارداد

marakez

آینده شغلی مهندسی پزشکی ﺗﻌﺮﻳﻒ ﻣﻨﺎﻃﻖ ﻣﺪﻳﺮﻳﺖ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﺷﺒﺎﻧﻪ سرخوردگی کودکان متخصص امنیت شبکه کلاس نرم افزار داروخانه در شبستر آموزش تعمیرات تجهیزات دندانپزشکی در اراک چند اقسام قرارداد رحم جایگزین نگهداری از پروتز چشمی کابل فولادی آموزش تست های غیر مخرب به روش های چشمی VT در تهران لوله نفتی دوره های آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی پردازش تصویر کلاس تست های غیرمخرب و بازرسی جوش در ساری رسول خدا مشاوره تجهيز بیمارستان ها سیناپس عصبی تعلیم و تربیت پیمان دانشگاهیان آزمایشگاه ها نگهداری از اتوکلاو آموزش اتصالات متریال در مرند خدمات فنی مهندسی یووی لایت عروق تعمیرات نوار قلب کیهان‌شناسی، روزجهانی استاندارد تبديل فوريه سريع تشخيص لبه در پردازش تصویر شرکت بازرسی تولید بافت‌های مصنوعی مثانه تمدن C++ / CjAVA SCRIPT قیام خونین 15 خرداد کنوانسیون دعا طراحی تجهیزات و دستگاه ها برگزاری دوره های آموزشی پیزون دوره تعمیر و نگهداری تجهیزات پزشکی در تبریز ثبت سرنوشت دوره های نسخه خوانی دانلود رایگان سوالات پیام نور تفسیر رادیوگرافی ای سی جی kenz ریشه دندان تعمیر کارل فیشر آستانه ادراک پانسمان زخم بخش هفتم رضایی یا تشریفاتی بودن تنش نکات کاربری دستگاه‌ فلوروسکوپ کلاس تعمیر تجهیزات پزشکی در شیراز کالاهای غیر استاندارد کلاس تعمیر تجهیزات دندانپزشکی در یزد دیالیز تزریق داروی حاجب

logo تولید ارگانوئید گلایوبلاستوما به کمک فناوریCRISRP

حامیان کنسرسیوم ایرکاس

 • IRSME
 • RKA
 • ACS
 • IUE
 • RFTC
 • BQC
 • DNW
 • ICS
 • TUV-EMB
 • QAL
 • Ino
 • Allaiance
 • Tckit

تبلیغات در ایرکاس

دسترسی به ژورنال مقالات

az3

تصاویر اینستاگرام ایرکاس