نام کاربری یا پست الکترونیکی
رمز عبور

HRas ttedit کنسرسیوم دانشگاهیان و متخصصان ایران - HRas

تولید ارگانوئید گلایوبلاستوما به کمک فناوریCRISRP

تولید ارگانوئید گلایوبلاستوما به کمک فناوریCRISRP


گلایوبلاستومای چندشکلی یک سرطان مغزی بسیار کشنده است که به میزان بسیار زیادی برای محققان ناشناخته باقی مانده است. از آن جایی که مطالعه نحوه عملکرد این تومورهای مغزی در محیط طبیعی شان در مغز یا در مدل های جانوری ممکن نیست، نیاز شدیدی به ایجاد مدل هایی است که بتوانند این سرطان را تقلید کنند. در مطالعه ای جدید محققین در موسسه Salk گام مهمی را به سمت ایجاد مدل های مناسب گلایوبلاستوما برداشته اند. با ویرایش دو ژن در تعداد اندکی از سلول های ارگانوئیدهای مغزی، محققین تومورهای گلایوبلاستومایی تهاجمی را تولید کرده اند. این مدل جدید می تواند برای مطالعه پیشرفت تومور، بررسی داروهای جدید و حتی استفاده از درمان های فردمحور برای بیماران مورد استفاده قرار گیرد.

یکی از چالش های موجود در مطالعات گلایوبلاستوما این است که داروهایی که اغلب در مدل های جانوری جواب می دهند در کارآزمایی های بالینی برای بیماران انسانی موثر نیستند. محققین در تلاش برای حل این مشکل سعی کردند از زنوگرافت ها استفاده کنند و بافت های توموری انسانی را به مدل های جانوری پیوند کنند اما این رویکرد نیز به دلیل این که این تومورها با گذشت زمان با محیط جانوری پیرامون شان وفق می یابند، موفق نیست. برای حل این مشکل، محققین روی به استفاده از ارگانوئیدهای مغزی انسانی مشتق از سلول های بنیادی آورده اند. با استفاده از تکنولوژیCRISRP/Cas9 آن ها دو ژن بسیار مرتبط با گلایوبلاستوما یعنی p53 و HRas را در تعداد اندکی از سلول های ارگانوئیدها دستکاری کردند. ژن HRas یک انکوژن است که منجر به افزایش رشد سلولی می شود و این در حالی است که p53 یک سرکوب کننده توموری است. این دو ژن نقش گاز و ترمز را برای این سرطان بازی می کنند. این ارگانوئیدها به صورت ساختارهای شبه توموری در آمدند، رشد تهاجمی داشتند و بیومارکرهای مرتبط با گلایوبلاستوما را نیز نشان دادند.

این رویکرد مزیت های متعددی داشت: ویرایش p53 و HRas در تعداد اندکی از سلول ها نحوه تکوین گلیوبلاستوما را بهتر تقلید کرد. ردیابی سلول ها با مارکر فلورسنس tdTomato متصل به HRas اجازه ردیابی پیشرفت تومور را به محققین داد. زمانی که این تومورهای ارگانوئیدی به مغز موش ها پیوند شد، آن ها به سرعت رشد کرده و تومورهای واقعی را شبیه سازی کردند. با واقعی تر بودن این ارگانوئیدها، می توان با اطمینان بیشتری داروهای طراحی شده برای گلیوبلاستوما را مورد آزمایش قرار داد.

دپارتمان های علمی

درباره کنسرسیوم

پنل آموزشی

آمار سایت

تعداد اعضای آنلاین : 0

تعداد کل اعضای کنسرسیوم : 1725

برای مشاهده اعضای آنلاین کلیک کنید

مراکز خدماتی و رفاهی طرف قرارداد

marakez

MBA Master تهيه و تأمين خون دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی APOLLON خورشید جزوات آموزشی دستیاری دندانپزشکی تبصره ترک یاب ایستگاهی نصف قیمت استخدام دستیار دندانپزشک در جنوب تهران مرکز ملی تایید صلاحیت دوره تعمیرات تجهیزات دندانپزشکی در تبریز سازمان غذا و دارو آمریکا فعالیت بدن دوره های icdl تبریز ای سی جی تازه های علم و فناوری biomedical engineering ، مهندسی پزشکی ، آشنایی با مهندسی پزشکی ، معرفی مهندسی پزشکی ، مهندسی پزشکی گرایش بالینی ، مهندسی پزشکی گرایش بیومکانیک ، مهندسی پزشکی گرایش بیوالکتریک ، مهندسی پزشکی گرایش بیوم ویسکومتر چیست؟ متن ادبی شهادت حضرت فاطمه الهی هوا حفاظت کاتدیک دکتر جان آر آدلر هفته دفاع مقدس ISOMETRIC رکا برندهای معروف پروب‌های اولتراسوند آلودگی زدایی ماده 1 تا 12 آیین نامه تجهیزات پزشکی موروثی کلاس تعمیر تجهیزات پزشکی در ساری رﺳﺘﻮراﻧﻬﺎ و ﻛﺎﻓﻪ ﻫﺎي ﺧﻴﺎﺑﺎﻧﻲ آموزش تزریقات در تبریز DMP مانیتورینگ علائم حیاتی BCI تصویر برداری پالس‌ اكسي متر NEMOXY 412 ترمیم استخوان و جلوگیری از عفونت جان كیز دی ان ای ایران لرزید آسیب های مغزی خوارزم هواپیما دستیاری دندانپزشک نقش تصویربرداری مولکولی در فرضیه ترانوستیک مکانیک آموزش تخصصی نسخه خوانی تعمیر تجهیزات پزشکی سایت کنسرسیوم ایرکاس ناراحتی پوستی برنامه های اجرایی آشنایی با اصول روش های بازرسی جوش در اردبیل بيمارستان‏ها خطوط ارتباطی (BUS) سوم خرداد شناخت بیماری های دهانی و دندانی آیین نامه تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی روز ترویج آموزش های فنی و حرفه ای

logo کنسرسیوم دانشگاهیان و متخصصان ایران - HRas

حامیان کنسرسیوم ایرکاس

 • IRSME
 • RKA
 • ACS
 • IUE
 • RFTC
 • BQC
 • DNW
 • ICS
 • TUV-EMB
 • QAL
 • Ino
 • Allaiance
 • Tckit

تبلیغات در ایرکاس

دسترسی به ژورنال مقالات

az3

تصاویر اینستاگرام ایرکاس