نام کاربری یا پست الکترونیکی
رمز عبور

tdTomato ttedit کنسرسیوم دانشگاهیان و متخصصان ایران - tdTomato

تولید ارگانوئید گلایوبلاستوما به کمک فناوریCRISRP

تولید ارگانوئید گلایوبلاستوما به کمک فناوریCRISRP


گلایوبلاستومای چندشکلی یک سرطان مغزی بسیار کشنده است که به میزان بسیار زیادی برای محققان ناشناخته باقی مانده است. از آن جایی که مطالعه نحوه عملکرد این تومورهای مغزی در محیط طبیعی شان در مغز یا در مدل های جانوری ممکن نیست، نیاز شدیدی به ایجاد مدل هایی است که بتوانند این سرطان را تقلید کنند. در مطالعه ای جدید محققین در موسسه Salk گام مهمی را به سمت ایجاد مدل های مناسب گلایوبلاستوما برداشته اند. با ویرایش دو ژن در تعداد اندکی از سلول های ارگانوئیدهای مغزی، محققین تومورهای گلایوبلاستومایی تهاجمی را تولید کرده اند. این مدل جدید می تواند برای مطالعه پیشرفت تومور، بررسی داروهای جدید و حتی استفاده از درمان های فردمحور برای بیماران مورد استفاده قرار گیرد.

یکی از چالش های موجود در مطالعات گلایوبلاستوما این است که داروهایی که اغلب در مدل های جانوری جواب می دهند در کارآزمایی های بالینی برای بیماران انسانی موثر نیستند. محققین در تلاش برای حل این مشکل سعی کردند از زنوگرافت ها استفاده کنند و بافت های توموری انسانی را به مدل های جانوری پیوند کنند اما این رویکرد نیز به دلیل این که این تومورها با گذشت زمان با محیط جانوری پیرامون شان وفق می یابند، موفق نیست. برای حل این مشکل، محققین روی به استفاده از ارگانوئیدهای مغزی انسانی مشتق از سلول های بنیادی آورده اند. با استفاده از تکنولوژیCRISRP/Cas9 آن ها دو ژن بسیار مرتبط با گلایوبلاستوما یعنی p53 و HRas را در تعداد اندکی از سلول های ارگانوئیدها دستکاری کردند. ژن HRas یک انکوژن است که منجر به افزایش رشد سلولی می شود و این در حالی است که p53 یک سرکوب کننده توموری است. این دو ژن نقش گاز و ترمز را برای این سرطان بازی می کنند. این ارگانوئیدها به صورت ساختارهای شبه توموری در آمدند، رشد تهاجمی داشتند و بیومارکرهای مرتبط با گلایوبلاستوما را نیز نشان دادند.

این رویکرد مزیت های متعددی داشت: ویرایش p53 و HRas در تعداد اندکی از سلول ها نحوه تکوین گلیوبلاستوما را بهتر تقلید کرد. ردیابی سلول ها با مارکر فلورسنس tdTomato متصل به HRas اجازه ردیابی پیشرفت تومور را به محققین داد. زمانی که این تومورهای ارگانوئیدی به مغز موش ها پیوند شد، آن ها به سرعت رشد کرده و تومورهای واقعی را شبیه سازی کردند. با واقعی تر بودن این ارگانوئیدها، می توان با اطمینان بیشتری داروهای طراحی شده برای گلیوبلاستوما را مورد آزمایش قرار داد.

دپارتمان های علمی

درباره کنسرسیوم

پنل آموزشی

آمار سایت

تعداد اعضای آنلاین : 0

تعداد کل اعضای کنسرسیوم : 1721

برای مشاهده اعضای آنلاین کلیک کنید

مراکز خدماتی و رفاهی طرف قرارداد

marakez

بازار کار کمک پرستار فروشگاه الکترونیکی روز اهداي خون آمادگی های عمومی برای انجام سی تی اسکن تاريخچه وسایل اندازه گيری پزشكی دیویلوپر بازرسی آسانسور کارگاهی مچ مدرسان اشعه ایکس بزرگداشت روز جهانی خانواده دستیاری دندانپزشکی جهاد دانشگاهی اهواز آموزش طب سنتی در شیراز شبکه های فیبر نوری تست بویلر تفسیر اسپیرومتری تعمیر هات پلیت اجزای کپسول آندوسکوپی بازرسی مخازن تحت فشار باتری اسپکتروفتومتر سی تی اسکن از بعد اقتصادی جت نبولایزر دانلود رایگان سوالات نیمسال 95-96 پیام نور بازرسی سوله اندیکاتور های شیمیایی نشت عایق آموزشگاه نسخه خوانی تبریز تومورهای گلایوبلاستومایی تهاجمی استادارد طول موج مادون قرمز هفته دولت مواد اولیه متالوگرافی غیر مخرب کارآفرینی شرکت‌هاي تجاري بازاریابی SPECT اولین رادیو امنیت در فلوئوروسکپی نقاط دسترسی و کنترل کننده (Access Point) كشف مواد رادیواكتیو مهندسی ارتوپدی استخدام دستیار دندانپزشک در اهواز پوشش منبع راه اندازی خط تولید دستگاه ماشین بیهوشی ایران اسلامی (چگونگی) مدالیته تصویربرداری مولکولی کروموزوم آشنایی با Ophthalmoscope دستیار دندانپزشک بازار کار رگ های خونی چاپ شده آموزش نرم افزار داروخانه در اهر پرتودرمانی بازرسی پاپینگ اتاق سی تی اسکن مسئول فنی مهندسی پزشکی الکترو شوک schiller تولید دسته بندی وسایل اندازه گیری پزشکی تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی عید سعید فطر

logo کنسرسیوم دانشگاهیان و متخصصان ایران - tdTomato

حامیان کنسرسیوم ایرکاس

 • IRSME
 • RKA
 • ACS
 • IUE
 • RFTC
 • BQC
 • DNW
 • ICS
 • TUV-EMB
 • QAL
 • Ino
 • Allaiance
 • Tckit

تبلیغات در ایرکاس

دسترسی به ژورنال مقالات

az3

تصاویر اینستاگرام ایرکاس