نام کاربری یا پست الکترونیکی
رمز عبور

tdTomato ttedit کنسرسیوم دانشگاهیان و متخصصان ایران - tdTomato

تولید ارگانوئید گلایوبلاستوما به کمک فناوریCRISRP

تولید ارگانوئید گلایوبلاستوما به کمک فناوریCRISRP


گلایوبلاستومای چندشکلی یک سرطان مغزی بسیار کشنده است که به میزان بسیار زیادی برای محققان ناشناخته باقی مانده است. از آن جایی که مطالعه نحوه عملکرد این تومورهای مغزی در محیط طبیعی شان در مغز یا در مدل های جانوری ممکن نیست، نیاز شدیدی به ایجاد مدل هایی است که بتوانند این سرطان را تقلید کنند. در مطالعه ای جدید محققین در موسسه Salk گام مهمی را به سمت ایجاد مدل های مناسب گلایوبلاستوما برداشته اند. با ویرایش دو ژن در تعداد اندکی از سلول های ارگانوئیدهای مغزی، محققین تومورهای گلایوبلاستومایی تهاجمی را تولید کرده اند. این مدل جدید می تواند برای مطالعه پیشرفت تومور، بررسی داروهای جدید و حتی استفاده از درمان های فردمحور برای بیماران مورد استفاده قرار گیرد.

یکی از چالش های موجود در مطالعات گلایوبلاستوما این است که داروهایی که اغلب در مدل های جانوری جواب می دهند در کارآزمایی های بالینی برای بیماران انسانی موثر نیستند. محققین در تلاش برای حل این مشکل سعی کردند از زنوگرافت ها استفاده کنند و بافت های توموری انسانی را به مدل های جانوری پیوند کنند اما این رویکرد نیز به دلیل این که این تومورها با گذشت زمان با محیط جانوری پیرامون شان وفق می یابند، موفق نیست. برای حل این مشکل، محققین روی به استفاده از ارگانوئیدهای مغزی انسانی مشتق از سلول های بنیادی آورده اند. با استفاده از تکنولوژیCRISRP/Cas9 آن ها دو ژن بسیار مرتبط با گلایوبلاستوما یعنی p53 و HRas را در تعداد اندکی از سلول های ارگانوئیدها دستکاری کردند. ژن HRas یک انکوژن است که منجر به افزایش رشد سلولی می شود و این در حالی است که p53 یک سرکوب کننده توموری است. این دو ژن نقش گاز و ترمز را برای این سرطان بازی می کنند. این ارگانوئیدها به صورت ساختارهای شبه توموری در آمدند، رشد تهاجمی داشتند و بیومارکرهای مرتبط با گلایوبلاستوما را نیز نشان دادند.

این رویکرد مزیت های متعددی داشت: ویرایش p53 و HRas در تعداد اندکی از سلول ها نحوه تکوین گلیوبلاستوما را بهتر تقلید کرد. ردیابی سلول ها با مارکر فلورسنس tdTomato متصل به HRas اجازه ردیابی پیشرفت تومور را به محققین داد. زمانی که این تومورهای ارگانوئیدی به مغز موش ها پیوند شد، آن ها به سرعت رشد کرده و تومورهای واقعی را شبیه سازی کردند. با واقعی تر بودن این ارگانوئیدها، می توان با اطمینان بیشتری داروهای طراحی شده برای گلیوبلاستوما را مورد آزمایش قرار داد.

دپارتمان های علمی

درباره کنسرسیوم

پنل آموزشی

آمار سایت

تعداد اعضای آنلاین : 0

تعداد کل اعضای کنسرسیوم : 1714

برای مشاهده اعضای آنلاین کلیک کنید

مراکز خدماتی و رفاهی طرف قرارداد

marakez

بسته بندی و فروش گیاهان دارویی در تبریز DRAFT تازه نگهداشتن زخم‌ها عروق خونی كاهش ۵۰ درصدی زمان ترميم بافتهای استخوانی با فناوری نانو نایب زاده، عباس استراتژی مناسب و کارآمد سازمان انرژی اتمی دستیار دندانپزشکی در دیوار تبریز سرنگ های بدون سوزن برای آخرین بار سـانتـریفیـوژ ایـزوپیکنیـک پمپ سرنگ B.BRAUN شیوه‌ای نوین در درمان سرطان عصب بینایی دندان پزشکی ها تعمیر ساکشن جراحی کپسول اندوسکوپی؛ یک دوربین خوراکی اصول نگهداری اسپکتروفتومتر ایرکاس بازرسی مواد مصرفی آموزش سرم در تبریز مرکز پزشکی هسته ای استخدام دستیاری دندانپزشک در کرمان سازه فلزی نجوم اخترفیزیک، سیاره‌شناسی، پایپینگ فناوری اطلاعات سلامت آموزش تعمیر تجهیزات مدلسازی سه بعدی برنامه ریزی مناسب، دوره دستیاری دندانپزشکی در تبریز نانو روش جدید بدست آوردن ضربان قلب استاندارد در ایران کربلا کیست کلاس های آموزش برنامه نویسی اندروید در تبریز دانلود رایگان سوالات پیام نور علوم پایه گواهی بین الملل چاپگرهای سه بعدی دوره گیاهان دارویی در شیراز تکنولوژی چاپ استخوان سه بعدی آموزش خشک کردن و انبار کردن گیاهان دارویی در تبریز بریدگی کناری جوش دوره جوش کالیبراسیون تجهیزات روز دوره نسخه پیچی سازمان جدید ترین روش درمان فناوری سبز ASTM مهندسی پزشکی گرایش بیومکانیک دانلود پروژه مهندسی پزشکی انواع کپسول آندوسکوپی آینده کاری danl کلاس تعمیر تجهیزات دندانپزشکی در ساری عیب یابی برد های الکترونیکی MFD

logo کنسرسیوم دانشگاهیان و متخصصان ایران - tdTomato

حامیان کنسرسیوم ایرکاس

 • IRSME
 • RKA
 • ACS
 • IUE
 • RFTC
 • BQC
 • DNW
 • ICS
 • TUV-EMB
 • QAL
 • Ino
 • Allaiance
 • Tckit

تبلیغات در ایرکاس

دسترسی به ژورنال مقالات

az3

تصاویر اینستاگرام ایرکاس