نام کاربری یا پست الکترونیکی
رمز عبور

tdTomato ttedit کنسرسیوم دانشگاهیان و متخصصان ایران - tdTomato

تولید ارگانوئید گلایوبلاستوما به کمک فناوریCRISRP

تولید ارگانوئید گلایوبلاستوما به کمک فناوریCRISRP


گلایوبلاستومای چندشکلی یک سرطان مغزی بسیار کشنده است که به میزان بسیار زیادی برای محققان ناشناخته باقی مانده است. از آن جایی که مطالعه نحوه عملکرد این تومورهای مغزی در محیط طبیعی شان در مغز یا در مدل های جانوری ممکن نیست، نیاز شدیدی به ایجاد مدل هایی است که بتوانند این سرطان را تقلید کنند. در مطالعه ای جدید محققین در موسسه Salk گام مهمی را به سمت ایجاد مدل های مناسب گلایوبلاستوما برداشته اند. با ویرایش دو ژن در تعداد اندکی از سلول های ارگانوئیدهای مغزی، محققین تومورهای گلایوبلاستومایی تهاجمی را تولید کرده اند. این مدل جدید می تواند برای مطالعه پیشرفت تومور، بررسی داروهای جدید و حتی استفاده از درمان های فردمحور برای بیماران مورد استفاده قرار گیرد.

یکی از چالش های موجود در مطالعات گلایوبلاستوما این است که داروهایی که اغلب در مدل های جانوری جواب می دهند در کارآزمایی های بالینی برای بیماران انسانی موثر نیستند. محققین در تلاش برای حل این مشکل سعی کردند از زنوگرافت ها استفاده کنند و بافت های توموری انسانی را به مدل های جانوری پیوند کنند اما این رویکرد نیز به دلیل این که این تومورها با گذشت زمان با محیط جانوری پیرامون شان وفق می یابند، موفق نیست. برای حل این مشکل، محققین روی به استفاده از ارگانوئیدهای مغزی انسانی مشتق از سلول های بنیادی آورده اند. با استفاده از تکنولوژیCRISRP/Cas9 آن ها دو ژن بسیار مرتبط با گلایوبلاستوما یعنی p53 و HRas را در تعداد اندکی از سلول های ارگانوئیدها دستکاری کردند. ژن HRas یک انکوژن است که منجر به افزایش رشد سلولی می شود و این در حالی است که p53 یک سرکوب کننده توموری است. این دو ژن نقش گاز و ترمز را برای این سرطان بازی می کنند. این ارگانوئیدها به صورت ساختارهای شبه توموری در آمدند، رشد تهاجمی داشتند و بیومارکرهای مرتبط با گلایوبلاستوما را نیز نشان دادند.

این رویکرد مزیت های متعددی داشت: ویرایش p53 و HRas در تعداد اندکی از سلول ها نحوه تکوین گلیوبلاستوما را بهتر تقلید کرد. ردیابی سلول ها با مارکر فلورسنس tdTomato متصل به HRas اجازه ردیابی پیشرفت تومور را به محققین داد. زمانی که این تومورهای ارگانوئیدی به مغز موش ها پیوند شد، آن ها به سرعت رشد کرده و تومورهای واقعی را شبیه سازی کردند. با واقعی تر بودن این ارگانوئیدها، می توان با اطمینان بیشتری داروهای طراحی شده برای گلیوبلاستوما را مورد آزمایش قرار داد.

دپارتمان های علمی

درباره کنسرسیوم

پنل آموزشی

آمار سایت

تعداد اعضای آنلاین : 0

تعداد کل اعضای کنسرسیوم : 1686

برای مشاهده اعضای آنلاین کلیک کنید

مراکز خدماتی و رفاهی طرف قرارداد

marakez

دستیار دندانپزشکی چیست معامله خوب سیستم های بیولوژیک بدن انسان بیماری سختی سنجی شرکت‌هاي سخت افزاري مانیتور سعادت نانو مواد جملات زیبا از 22 بهمن ترکیاب فلورسنت ریه های شهر معبد هواکش و بادگیر الکترو شوک schiller پیوند اعضا Vibrating Mesh اسپیرومتری viasys تعمیر پالس اکسی متر بازرسی پل چیست ساخت دستگاه های پزشکی استاندادر 17020 دوره تعمیر تجهیزات پزشکی در تبریز نقش تصویربرداری مولکولی در فرضیه ترانوستیک ای سی جی welch allyn سلول‌های سرطانی بازرسی NDT گل_گیاه سم زدایی بدن iso چه نکاتی هنگام کار با اتوکلاو باید رعایت شود دندانپزشکی بازرسی مواد نانو فناوری بزرگداشت روز جهانی خانواده کلاس نسخه خوانی در سنندج سیستم روباتیک سایبر نایف برگزاری دوره های آموزش تعمیرات چاپ رگهای خونی باکتری و قارچ فناوری اطلاعات شخصی عیب یابی مانیتور پراب زاویه دار ايمپلنت استخوان اورهال پالایشگاه تروسونیک حقوق خانواده شوراي فرهنگ عمومي جمعیت هلال احمر دفتر تحقیقات نیروی دریایی آمریکا کاربرد های گوناگون لیزر در دندانپزشکی اولین دوربین PDMS استادارد چالش بیوفیدبک هجرت احساس استخدام دستیار دندانپزشک در جنوب تهران

logo کنسرسیوم دانشگاهیان و متخصصان ایران - tdTomato

حامیان کنسرسیوم ایرکاس

 • IRSME
 • RKA
 • ACS
 • IUE
 • RFTC
 • BQC
 • DNW
 • ICS
 • TUV-EMB
 • QAL
 • Ino
 • Allaiance
 • Tckit

تبلیغات در ایرکاس

دسترسی به ژورنال مقالات

az3

تصاویر اینستاگرام ایرکاس