نام کاربری یا پست الکترونیکی
رمز عبور

emam

موسی بن جعفر معروف به امام موسی کاظم و ملقب به کاظم و باب الحوائج (۱۲۷ یا ۱۲۸-۱۸۳ق) هفتمین امام شیعیان دوازده امامی است. ایشان در سال ۱۲۸ق، همزمان با انتقال قدرت از امویان به عباسیان به دنیا آمد و در سال ۱۴۸ق پس از شهادت پدرش، امام صادق(ع)، به امامت رسید. دوران ۳۵ ساله امامت او با خلافت منصور، هادی، مهدی و هارون عباسی همزمان بود. او چندین بار از سوی مهدی و هارون عباسی زندانی شد و در سال ۱۸۳ق در زندان سندی بن شاهک به شهادت رسید. با شهادت او، امامت به فرزندش علی بن موسی(ع) منتقل شد.

زندگانی امام کاظم(ع) با اوج قدرت خلافت عباسی همزمان بود و ایشان در برابر حکومت وقت، تقیه می‌کرد و شیعیان را نیز به این کار سفارش ‌می‌نمود؛ از این رو موضع‌گیری صریحی از ایشان در برابر خلفای عباسی و قیام‌های علوی نظیر قیام شهید فخ گزارش نشده است. با این وجود، ایشان در مناظره و گفتگو با خلفای عباسی و دیگران تلاش می‌کرد از خلافت عباسیان مشروعیت‌زدایی کند.

مناظرات و گفتگوهایی از موسی بن جعفر با برخی عالمان یهودی و مسیحی در منابع تاریخی و حدیثی نقل شده است. گفتگوهای او با عالمان ادیان دیگر، پاسخ به پرسش‌های آنان بوده است. در مسند الامام الکاظم بیش از ۳۰۰۰ حدیث از وی گردآوری شده، که شماری از آنها را برخی از اصحاب اجماع روایت کرده‌اند. همچنین، وی سازمان وکالت را گسترش داد و در مناطق مختلف، افرادی را به عنوان وکیل تعیین کرد. از سوی دیگر، حیات ایشان همزمان با بروز انشعاباتی در شیعه بود و فرقه‌های اسماعیلیه، فطحیه و ناووسیه همزمان با آغاز امامت او و فرقه واقفیه پس از شهادت او شکل گرفت.

منابع شیعه و سنی، علم، عبادت، بردباری و بخشندگی وی را ستوده‌ و او را کاظم و عبد صالح لقب داده‌اند. بزرگان اهل‌ سنت به امام هفتم شیعیان به عنوان یک عالم دینی احترام می‌گذاشته و همچون شیعیان به زیارت قبر او می‌رفته‌اند. آرامگاه امام کاظم(ع) به همراه مرقد نوه‌اش امام جواد(ع) در نزدیک بغداد، به حرم کاظمین شهرت دارد و زیارتگاه مسلمانان به‌ویژه شیعیان است.

دپارتمان های علمی

درباره کنسرسیوم

پنل آموزشی

آمار سایت

تعداد اعضای آنلاین : 0

تعداد کل اعضای کنسرسیوم : 1725

برای مشاهده اعضای آنلاین کلیک کنید

مراکز خدماتی و رفاهی طرف قرارداد

marakez

آیین نامه تجهیزات پزشکی بخ دوم گسکت عید شعبان تاریخچه پزشکی هسته ای بازار کار تکنسین های پزشکی دندان نیش هدلایت بخش اول سرخوردگی کودکان دانلود PDF دوره آموزشی پایپینگ در اردبیل چرا پروتزهای متحرک دندانی بازرسی زیکا چطور ساختار جمجمه را به هم می‌ریزد؟ میزان فطریه حساسیت به دارو قرارداد کرمانشاه روش تصویربرداری درباره پانسمانی که زخم را تا سه روز تازه نگه می‌دارد تست غیر مخرب شب نزول قرآن الکتروشوک hp ثبت نام دوره مهارت های هفتگانه icdl وارد کردن Catheter الکترونیک مرکز تحقیقات مهندسی پزشکی و بیولوژی منبع اورانیوم آموزشگاه icdl در تبریز دعا افتتاح دوره ضمن خدمت مهارت های هفتگانه دوره ضمن خدمت مهارت های هفتگانه جملات زیبا از 22 بهمن برندهای معروف دستگاه ساکشن پليمرهاي زيست dental کلاس تست های غیرمخرب و بازرسی جوش در ساری دستیار دندانپزشک بازار کار تکوین حمام های سنتی اهداء تخمک و جنین کلاس آنلاین آشنایی با داروها آلودگی تعمیر فشار سنج کالیبراسیون آموزش طب اسلامی تكثير سلولي جايگزين مناسب استخوان پرینترهای سه بعدی آموزش تعمیرات تجهیزات گرایش بیومکانیک در رشته مهندسی پزشکی دوره تست های غیرمخرب و بازرسی جوش در شیراز گرایش های مهندسی پزشکی آموزش خشک کردن و انبار کردن گیاهان دارویی در تبریز آشنایی با ساکشن خونگیری آسان ساخت شبیه ساز ECG مسکن تست شیر آلات فلوروسکوپ الکتروشوک S & W

logo شهادت امام موسی کاظم (ع)

حامیان کنسرسیوم ایرکاس

 • IRSME
 • RKA
 • ACS
 • IUE
 • RFTC
 • BQC
 • DNW
 • ICS
 • TUV-EMB
 • QAL
 • Ino
 • Allaiance
 • Tckit

تبلیغات در ایرکاس

دسترسی به ژورنال مقالات

az3

تصاویر اینستاگرام ایرکاس