نام کاربری یا پست الکترونیکی
رمز عبور

emam

موسی بن جعفر معروف به امام موسی کاظم و ملقب به کاظم و باب الحوائج (۱۲۷ یا ۱۲۸-۱۸۳ق) هفتمین امام شیعیان دوازده امامی است. ایشان در سال ۱۲۸ق، همزمان با انتقال قدرت از امویان به عباسیان به دنیا آمد و در سال ۱۴۸ق پس از شهادت پدرش، امام صادق(ع)، به امامت رسید. دوران ۳۵ ساله امامت او با خلافت منصور، هادی، مهدی و هارون عباسی همزمان بود. او چندین بار از سوی مهدی و هارون عباسی زندانی شد و در سال ۱۸۳ق در زندان سندی بن شاهک به شهادت رسید. با شهادت او، امامت به فرزندش علی بن موسی(ع) منتقل شد.

زندگانی امام کاظم(ع) با اوج قدرت خلافت عباسی همزمان بود و ایشان در برابر حکومت وقت، تقیه می‌کرد و شیعیان را نیز به این کار سفارش ‌می‌نمود؛ از این رو موضع‌گیری صریحی از ایشان در برابر خلفای عباسی و قیام‌های علوی نظیر قیام شهید فخ گزارش نشده است. با این وجود، ایشان در مناظره و گفتگو با خلفای عباسی و دیگران تلاش می‌کرد از خلافت عباسیان مشروعیت‌زدایی کند.

مناظرات و گفتگوهایی از موسی بن جعفر با برخی عالمان یهودی و مسیحی در منابع تاریخی و حدیثی نقل شده است. گفتگوهای او با عالمان ادیان دیگر، پاسخ به پرسش‌های آنان بوده است. در مسند الامام الکاظم بیش از ۳۰۰۰ حدیث از وی گردآوری شده، که شماری از آنها را برخی از اصحاب اجماع روایت کرده‌اند. همچنین، وی سازمان وکالت را گسترش داد و در مناطق مختلف، افرادی را به عنوان وکیل تعیین کرد. از سوی دیگر، حیات ایشان همزمان با بروز انشعاباتی در شیعه بود و فرقه‌های اسماعیلیه، فطحیه و ناووسیه همزمان با آغاز امامت او و فرقه واقفیه پس از شهادت او شکل گرفت.

منابع شیعه و سنی، علم، عبادت، بردباری و بخشندگی وی را ستوده‌ و او را کاظم و عبد صالح لقب داده‌اند. بزرگان اهل‌ سنت به امام هفتم شیعیان به عنوان یک عالم دینی احترام می‌گذاشته و همچون شیعیان به زیارت قبر او می‌رفته‌اند. آرامگاه امام کاظم(ع) به همراه مرقد نوه‌اش امام جواد(ع) در نزدیک بغداد، به حرم کاظمین شهرت دارد و زیارتگاه مسلمانان به‌ویژه شیعیان است.

دپارتمان های علمی

درباره کنسرسیوم

پنل آموزشی

آمار سایت

تعداد اعضای آنلاین : 0

تعداد کل اعضای کنسرسیوم : 1675

برای مشاهده اعضای آنلاین کلیک کنید

مراکز خدماتی و رفاهی طرف قرارداد

marakez

تست آلتراسونیک کاپنو گراف MEDAIR آموزش گیاهان دارویی و طب سنتی در شیراز لیزرهای سخت درمان تهوع پراب آلتراسونیک پليمرهاي زيست گرایش های مهندسی پزشکی تعمیر کاویترون دوره ارزدیجیتال در تبریز فناوری اطلاعات ndt روح‌الله خمینی مدار چشم آموزش دستیاری دندانپزشکی در قم فن آوری اطلاعات و ارتباطات UT سازه فلزی دوره تعمیر تجهیزات پزشکی رادیوایزوتوپ دلايل وجودي آب‌انبار تعمیر تجهیزات اتاق عمل حبوبات کنوانسیون آموزش کار در داروخانه تبریز راه اندازی خط تولید دستگاه ماشین بیهوشی خواص فيزيكي ایزو 9001 الکترو شوک ODAM BRUKER آموزش گیاهان دارویی و طب سنتی درمشهد مهماني خداوند برآشفتگی کشت میکروبی تولید انرژی تعمیر مانتور علائم حیاتی کنتر کیفیت ناراحتی پوستی انواع کپسول آندوسکوپی اکسیژن تراپی ترک یاب جوش تعمیر سل کانتر ایزو25001 الکتروشوک کد مستر آموزشگاه آپادانا پروژه ژنتیکی چاپ سه بعدی اصول يك ساختمان هوشمند کاربرد پرینتر سه بعدی در پزشکی ايمپلنت استخوان حمل و نقل شرکت تجهیزات پزشکی تبریز جراحی‌های ارتوپدی دستگاه سنجش سدیم و پتاسیم دیوید كول ذهن دوره تست های غیرمخرب و بازرسی جوش در سنندج کلاس آموزش نسخه خوانی در مشهد اموزش تعمیرات تجهیزات عیب یابی پمپ سرنگ

logo شهادت امام موسی کاظم (ع)

حامیان کنسرسیوم ایرکاس

 • IRSME
 • RKA
 • ACS
 • IUE
 • RFTC
 • BQC
 • DNW
 • ICS
 • TUV-EMB
 • QAL
 • Ino
 • Allaiance
 • Tckit

تبلیغات در ایرکاس

دسترسی به ژورنال مقالات

az3

تصاویر اینستاگرام ایرکاس