نام کاربری یا پست الکترونیکی
رمز عبور

emam

موسی بن جعفر معروف به امام موسی کاظم و ملقب به کاظم و باب الحوائج (۱۲۷ یا ۱۲۸-۱۸۳ق) هفتمین امام شیعیان دوازده امامی است. ایشان در سال ۱۲۸ق، همزمان با انتقال قدرت از امویان به عباسیان به دنیا آمد و در سال ۱۴۸ق پس از شهادت پدرش، امام صادق(ع)، به امامت رسید. دوران ۳۵ ساله امامت او با خلافت منصور، هادی، مهدی و هارون عباسی همزمان بود. او چندین بار از سوی مهدی و هارون عباسی زندانی شد و در سال ۱۸۳ق در زندان سندی بن شاهک به شهادت رسید. با شهادت او، امامت به فرزندش علی بن موسی(ع) منتقل شد.

زندگانی امام کاظم(ع) با اوج قدرت خلافت عباسی همزمان بود و ایشان در برابر حکومت وقت، تقیه می‌کرد و شیعیان را نیز به این کار سفارش ‌می‌نمود؛ از این رو موضع‌گیری صریحی از ایشان در برابر خلفای عباسی و قیام‌های علوی نظیر قیام شهید فخ گزارش نشده است. با این وجود، ایشان در مناظره و گفتگو با خلفای عباسی و دیگران تلاش می‌کرد از خلافت عباسیان مشروعیت‌زدایی کند.

مناظرات و گفتگوهایی از موسی بن جعفر با برخی عالمان یهودی و مسیحی در منابع تاریخی و حدیثی نقل شده است. گفتگوهای او با عالمان ادیان دیگر، پاسخ به پرسش‌های آنان بوده است. در مسند الامام الکاظم بیش از ۳۰۰۰ حدیث از وی گردآوری شده، که شماری از آنها را برخی از اصحاب اجماع روایت کرده‌اند. همچنین، وی سازمان وکالت را گسترش داد و در مناطق مختلف، افرادی را به عنوان وکیل تعیین کرد. از سوی دیگر، حیات ایشان همزمان با بروز انشعاباتی در شیعه بود و فرقه‌های اسماعیلیه، فطحیه و ناووسیه همزمان با آغاز امامت او و فرقه واقفیه پس از شهادت او شکل گرفت.

منابع شیعه و سنی، علم، عبادت، بردباری و بخشندگی وی را ستوده‌ و او را کاظم و عبد صالح لقب داده‌اند. بزرگان اهل‌ سنت به امام هفتم شیعیان به عنوان یک عالم دینی احترام می‌گذاشته و همچون شیعیان به زیارت قبر او می‌رفته‌اند. آرامگاه امام کاظم(ع) به همراه مرقد نوه‌اش امام جواد(ع) در نزدیک بغداد، به حرم کاظمین شهرت دارد و زیارتگاه مسلمانان به‌ویژه شیعیان است.

دپارتمان های علمی

درباره کنسرسیوم

پنل آموزشی

آمار سایت

تعداد اعضای آنلاین : 0

تعداد کل اعضای کنسرسیوم : 1698

برای مشاهده اعضای آنلاین کلیک کنید

مراکز خدماتی و رفاهی طرف قرارداد

marakez

پای مصنوعی نوسازس غضروفی دوره تعمیر تجهیزات پزشکی در سنندج پودرهيدروكسي نانو پزشکی ترک یاب CNG دوره تعمیر تجهیزات پزشکی در اردبیل دوربین SPECT مسلمانان اورانیوم آموزش تعمیر و نگهداری تجهیزات پزشکی در تهران دوره گیاهان دارویی کاربرد پرینترهای سه بعدی در مهندسی پزشکی دوره دستیاری دندانپزشکی در رشت شرکت مهندسین مشاور رکا الهی اموزش پتروشیمی دستیار دندانپزشکی در دیوار تبریز آموزش اتصالات متریال در اهر آشنایی با نحوه ی عملکرد و ایمنی تجهیزات پزشکی آموزش نرم افزار داروخانه در تبریز شوراي فرهنگ عمومي خصوصی خونگیری بدون درد دکتر امامی تعمیر سانتریفیوژ چشم نابینا تصفیه کردن مواد زائد سيستم نمايش آينه‌ای آموزش گیاهان دارویی و طب سنتی در اردبیل تعمیر DC شوک تولید مواد بازگشایی مدارس دستیار دندانپزشکی جهاد دانشگاهی شیراز شبکه های بهداشتی درمانی بازرسی جوش در تبریز آموزشگاه فوریت های پزشکی،آموزشگاه فوریت های پزشکی در تبریز،آموزشگاه کمک های اولیه،آموزشگاه کمک های اولیه در تبریز بازرسی مایعات نافذ تعمیر تجهیزات کاردیولوژی قرارداد رحم جایگزین و عقد عاریه دستیار دندانپزشک خانم در اصفهان نبولایزرهای کمپرسوری صدمات فیزیکی و سوختگی ها دوره های مهارت های هفتگانه دوره های مهارت های هفتگانه باتری پمپ سرنگ تجهیزات پزشکی در تبریز کابل فولادی هموگلوبین رویکرد جدید شهر يزد مدلسازی سه بعدی آشنایی با المان های الکترونیکی در تبریز بیماری ب راحتی داوینسا کلاس تست های غیرمخرب و بازرسی جوش در ساری میلاد امام سجاد C++ / CjAVA SCRIPT افزایش کیفیت تصویر

logo شهادت امام موسی کاظم (ع)

حامیان کنسرسیوم ایرکاس

 • IRSME
 • RKA
 • ACS
 • IUE
 • RFTC
 • BQC
 • DNW
 • ICS
 • TUV-EMB
 • QAL
 • Ino
 • Allaiance
 • Tckit

تبلیغات در ایرکاس

دسترسی به ژورنال مقالات

az3

تصاویر اینستاگرام ایرکاس