نام کاربری یا پست الکترونیکی
رمز عبور

تکنولوژیCRISRP/Cas9 ttedit کنسرسیوم دانشگاهیان و متخصصان ایران - تکنولوژیCRISRP/Cas9

تولید ارگانوئید گلایوبلاستوما به کمک فناوریCRISRP

تولید ارگانوئید گلایوبلاستوما به کمک فناوریCRISRP


گلایوبلاستومای چندشکلی یک سرطان مغزی بسیار کشنده است که به میزان بسیار زیادی برای محققان ناشناخته باقی مانده است. از آن جایی که مطالعه نحوه عملکرد این تومورهای مغزی در محیط طبیعی شان در مغز یا در مدل های جانوری ممکن نیست، نیاز شدیدی به ایجاد مدل هایی است که بتوانند این سرطان را تقلید کنند. در مطالعه ای جدید محققین در موسسه Salk گام مهمی را به سمت ایجاد مدل های مناسب گلایوبلاستوما برداشته اند. با ویرایش دو ژن در تعداد اندکی از سلول های ارگانوئیدهای مغزی، محققین تومورهای گلایوبلاستومایی تهاجمی را تولید کرده اند. این مدل جدید می تواند برای مطالعه پیشرفت تومور، بررسی داروهای جدید و حتی استفاده از درمان های فردمحور برای بیماران مورد استفاده قرار گیرد.

یکی از چالش های موجود در مطالعات گلایوبلاستوما این است که داروهایی که اغلب در مدل های جانوری جواب می دهند در کارآزمایی های بالینی برای بیماران انسانی موثر نیستند. محققین در تلاش برای حل این مشکل سعی کردند از زنوگرافت ها استفاده کنند و بافت های توموری انسانی را به مدل های جانوری پیوند کنند اما این رویکرد نیز به دلیل این که این تومورها با گذشت زمان با محیط جانوری پیرامون شان وفق می یابند، موفق نیست. برای حل این مشکل، محققین روی به استفاده از ارگانوئیدهای مغزی انسانی مشتق از سلول های بنیادی آورده اند. با استفاده از تکنولوژیCRISRP/Cas9 آن ها دو ژن بسیار مرتبط با گلایوبلاستوما یعنی p53 و HRas را در تعداد اندکی از سلول های ارگانوئیدها دستکاری کردند. ژن HRas یک انکوژن است که منجر به افزایش رشد سلولی می شود و این در حالی است که p53 یک سرکوب کننده توموری است. این دو ژن نقش گاز و ترمز را برای این سرطان بازی می کنند. این ارگانوئیدها به صورت ساختارهای شبه توموری در آمدند، رشد تهاجمی داشتند و بیومارکرهای مرتبط با گلایوبلاستوما را نیز نشان دادند.

این رویکرد مزیت های متعددی داشت: ویرایش p53 و HRas در تعداد اندکی از سلول ها نحوه تکوین گلیوبلاستوما را بهتر تقلید کرد. ردیابی سلول ها با مارکر فلورسنس tdTomato متصل به HRas اجازه ردیابی پیشرفت تومور را به محققین داد. زمانی که این تومورهای ارگانوئیدی به مغز موش ها پیوند شد، آن ها به سرعت رشد کرده و تومورهای واقعی را شبیه سازی کردند. با واقعی تر بودن این ارگانوئیدها، می توان با اطمینان بیشتری داروهای طراحی شده برای گلیوبلاستوما را مورد آزمایش قرار داد.

دپارتمان های علمی

درباره کنسرسیوم

پنل آموزشی

آمار سایت

تعداد اعضای آنلاین : 0

تعداد کل اعضای کنسرسیوم : 1698

برای مشاهده اعضای آنلاین کلیک کنید

مراکز خدماتی و رفاهی طرف قرارداد

marakez

سیستم تنظیم شرایط محیطی در حمام تولید ماشین بیهوشی در کشور ساخت دستگاه شبیه ساز فیلم آموزشی تعمیر تجهیزات پزشکی آموزش شناسايي مزاجهای اصلي در تهران باریوم X-rays ژوهشکده‌های فیزیکی و نجومی آموزش دارو ها اموزش تعمیرات پزشکی نسخه پیچ سامان بخشيدن کمیته فنی تجهیزات پزشکی مدرسه آموزش تعمیر و نگهداری تجهیزات دندانپزشکی پزشکی آشنایی با مانیتور پزشکی هپاتیت C مانیتورینگ علایم حیاتی Biosys مراکز آموزش کامپیوتر در تبریز آستنیت سیستم اینترلاک دوقلو تصمیربرداری با نانو ذرات آموزشگاه تزریقات در تبریز Background – symmetry مشکلات چشمی آزمایش خون نرم افزار تست فراصوتی حمام گنجعلیخان کرمان تعمیر پمپ سرم جوشکاری مدرک (hse) اتوکلاو رومیزی حقوق دستیار دندانپزشک در اصفهان جمعیت هلال احمر دوره تست های غیرمخرب و بازرسی جوش در ساری خونگیری بدون درد بازرسی عایق شب نزول قرآن فشار سنج جیوه ای کمبود اکسیژن روز جهانی خانواده ابوريحان محمد بن احمد بيروني فک فطریه میلاد امام چهارم انتخاب آلیاژ ضيافت حذف نويز آناتومی دهان اتوماسیون تجهیزات تعمیر اسپکتروفوتومتر تمرکز پلاسما Cyberknife knife فیلتر PLUS ژنتیک پایه دوره آموزشی پایپینگ در اهواز بازرسی CNG استخدام نسخه پیچ

logo کنسرسیوم دانشگاهیان و متخصصان ایران - تکنولوژیCRISRP/Cas9

حامیان کنسرسیوم ایرکاس

 • IRSME
 • RKA
 • ACS
 • IUE
 • RFTC
 • BQC
 • DNW
 • ICS
 • TUV-EMB
 • QAL
 • Ino
 • Allaiance
 • Tckit

تبلیغات در ایرکاس

دسترسی به ژورنال مقالات

az3

تصاویر اینستاگرام ایرکاس