نام کاربری یا پست الکترونیکی
رمز عبور

تکنولوژیCRISRP/Cas9 ttedit کنسرسیوم دانشگاهیان و متخصصان ایران - تکنولوژیCRISRP/Cas9

تولید ارگانوئید گلایوبلاستوما به کمک فناوریCRISRP

تولید ارگانوئید گلایوبلاستوما به کمک فناوریCRISRP


گلایوبلاستومای چندشکلی یک سرطان مغزی بسیار کشنده است که به میزان بسیار زیادی برای محققان ناشناخته باقی مانده است. از آن جایی که مطالعه نحوه عملکرد این تومورهای مغزی در محیط طبیعی شان در مغز یا در مدل های جانوری ممکن نیست، نیاز شدیدی به ایجاد مدل هایی است که بتوانند این سرطان را تقلید کنند. در مطالعه ای جدید محققین در موسسه Salk گام مهمی را به سمت ایجاد مدل های مناسب گلایوبلاستوما برداشته اند. با ویرایش دو ژن در تعداد اندکی از سلول های ارگانوئیدهای مغزی، محققین تومورهای گلایوبلاستومایی تهاجمی را تولید کرده اند. این مدل جدید می تواند برای مطالعه پیشرفت تومور، بررسی داروهای جدید و حتی استفاده از درمان های فردمحور برای بیماران مورد استفاده قرار گیرد.

یکی از چالش های موجود در مطالعات گلایوبلاستوما این است که داروهایی که اغلب در مدل های جانوری جواب می دهند در کارآزمایی های بالینی برای بیماران انسانی موثر نیستند. محققین در تلاش برای حل این مشکل سعی کردند از زنوگرافت ها استفاده کنند و بافت های توموری انسانی را به مدل های جانوری پیوند کنند اما این رویکرد نیز به دلیل این که این تومورها با گذشت زمان با محیط جانوری پیرامون شان وفق می یابند، موفق نیست. برای حل این مشکل، محققین روی به استفاده از ارگانوئیدهای مغزی انسانی مشتق از سلول های بنیادی آورده اند. با استفاده از تکنولوژیCRISRP/Cas9 آن ها دو ژن بسیار مرتبط با گلایوبلاستوما یعنی p53 و HRas را در تعداد اندکی از سلول های ارگانوئیدها دستکاری کردند. ژن HRas یک انکوژن است که منجر به افزایش رشد سلولی می شود و این در حالی است که p53 یک سرکوب کننده توموری است. این دو ژن نقش گاز و ترمز را برای این سرطان بازی می کنند. این ارگانوئیدها به صورت ساختارهای شبه توموری در آمدند، رشد تهاجمی داشتند و بیومارکرهای مرتبط با گلایوبلاستوما را نیز نشان دادند.

این رویکرد مزیت های متعددی داشت: ویرایش p53 و HRas در تعداد اندکی از سلول ها نحوه تکوین گلیوبلاستوما را بهتر تقلید کرد. ردیابی سلول ها با مارکر فلورسنس tdTomato متصل به HRas اجازه ردیابی پیشرفت تومور را به محققین داد. زمانی که این تومورهای ارگانوئیدی به مغز موش ها پیوند شد، آن ها به سرعت رشد کرده و تومورهای واقعی را شبیه سازی کردند. با واقعی تر بودن این ارگانوئیدها، می توان با اطمینان بیشتری داروهای طراحی شده برای گلیوبلاستوما را مورد آزمایش قرار داد.

دپارتمان های علمی

درباره کنسرسیوم

پنل آموزشی

آمار سایت

تعداد اعضای آنلاین : 0

تعداد کل اعضای کنسرسیوم : 1734

برای مشاهده اعضای آنلاین کلیک کنید

مراکز خدماتی و رفاهی طرف قرارداد

marakez

عملکرد فلوئوروسکپی بازرسی تسفیه خانه دوره آموزشی نبولایزر در شیراز ترميم بافت استخوان با فناوری نانو در البرز آموزش مجازی نسخه پیچی چاپ پوست پیوندی زمان سلول اینده شغلی مهندسی پزشکی ویروس زیکا اکسیژن تراپی حفظ تعادل آب باتری اسپکتروفتومتر احساس ناخوشایند جوانان فعال کارشناسان رسمی جایزه نوبل پزشکی دوره نسخه خوانی دستیار دندانپزشک استخدامی اصفهان صلیب سرخ درآمد مهندسی پزشکی تنفيذ لوله نفتی نوزادان نواوران MT مدارک بازرسی جوش انواع میکروپلیت پوشش منبع گواهی ایزو رﺳﺘﻮراﻧﻬﺎ و ﻛﺎﻓﻪ ﻫﺎي ﺧﻴﺎﺑﺎﻧﻲ رپلیکا گیری رسول خدا تخلخل واردات و صادرات تجهیزات پزشکی کالیبراسیون اسپیرومتری دوره آموزشی پایپینگ درکرج استخدام دستیار دندانپزشک در بیمارستان اصفهان ای سی جی delta نکات طلایی نسخه پیچی ای سی جی شیلر آموزش تعمیر فشار سنج های آنالوگ در مشهد دستیار دندانپزشکی در رشت Henri Becquerel دهه کرامت تازه های دندانپزشکی خدمات تست غیر مخرب در تبریز صدمات فیزیکی و سوختگی ها اپتیک، ترک یاب ایستگاهی D1.1 بررسی حقوقی روشهای نوین باروری مصنوعی، مادر جانشین گرایش های مهندسی پزشکی پرینتر سه بعدی استخوان فک SLM آشکارساز اکسیژن درمانی بدن آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی در تبریز

logo کنسرسیوم دانشگاهیان و متخصصان ایران - تکنولوژیCRISRP/Cas9

حامیان کنسرسیوم ایرکاس

 • IRSME
 • RKA
 • ACS
 • IUE
 • RFTC
 • BQC
 • DNW
 • ICS
 • TUV-EMB
 • QAL
 • Ino
 • Allaiance
 • Tckit

تبلیغات در ایرکاس

دسترسی به ژورنال مقالات

az3

تصاویر اینستاگرام ایرکاس