نام کاربری یا پست الکترونیکی
رمز عبور

Persian Gulf1

خلیج فارس از سمت شمال با ایران، از غرب با کویت و عراق و از جنوب با عربستان، بحرین و امارت متحده عربی همسایه است. وسعت آن 240،000 کیلومتر است و پس از خلیج مکزیکو و خلیج هودسن سومین خلیج بزرگ جهان محسوب می‌شود. خلیج فارس توسط تنگه هرمز به دریای عمان و از طریق آن به دریاهای آزاد مرتبط است و جزایر مهم آن عبارت‌اند از: خارک، ابوموسی، تنب بزرگ، تنب کوچک، جزیره کیش، جزیره قشم، و لاوان که تمامی آنها به ایران تعلق دارد.

خلیج فارس و سواحل آن معادن سرشار نفت و گاز دارد و مسیر انتقال نفت کشورهایی چون کویت، عربستان و امارات متحده عربی است. به همین دلیل، منطقه‌ای مهم و استراژیک محسوب می‌شود. بندرهای مهمی در حاشیه خلیج فارس وجود دارد که از آنها می‌توان بندر شارجه، دوبی، ابوظبی و بندر عباس را نام برد.

 

اردیبهشت روزی افتخارآمیز در تاریخ ایرانیان است. در ۲۲ تیرماه ۱۳۸۴، هیات دولت مصوبه ای را تایید کرد که به موجب آن دهم اردیبهشت هرسال ، “روز ملی خلیج فارس” نام گرفت .

دهم اردیبهشت در تاریخ ایران روز مهمی است. روزی که یادآور ازخودگذشتگی های ملت سرافراز ایران و فرار اشغال‌گران متجاوز پرتغالی بعد از ۱۱۷ سال تسلط جابرانه‌ بر سواحل جنوبی کشور (۲۱ آوریل ۱۶۲۲ میلادی) در پی رشادت‌های سپاه ایران به رهبری امیرالامرای فارس(امام قلی‌خان) می باشد. شاه عباس صفوی  در این روز در سال ۱۶۲۱ میلادی توانست هرمز را از چنگ پرتغالی ها درآورد، تا همیشه به خاطر این اقدامش از او به نیکی یاد شود.

اما این روز در سال‌های اخیر شرایط دیگری پیدا کرده است. وجه اهمیت تاریخی این روز تحت شعاع تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی و دولت قرار گرفته است. تصمیم که ۱۰اردیبهشت را به روز ملی خلیج فارس بدل کرده است.

خلیج تا ابد فارس سومین خلیج بزرگ جهان است که به خاطر موقعیت جغرافیایی خود در طول تاریخ همواره نامش بر سر زبان‌ها بوده است و مردم تمام جهان آن را با نام خلیج فارس یا دریای پارس می شناسند. قدیمی ترین اسناد موجود درباره خلیج فارس به کتاب های باقیمانده از یونان باستان بر می گردد.

یونانی ها و مورخانشان در این کتاب ها با نام “پرسیکوس سینوس” که به معنی “خلیج فارس” است از این آبراهه یاد می کنند و تکرار همین نام باعث می شود که بسیاری از نقشه های باقیمانده از اروپائیان قرن‌ها بعد نیز با همین نام از خلیج فارس یاد کنند.
بر اساس نوشته‌های مورخان یونانی مانند هرودت (۴۸۴ – ۴۲۵ ق.م) کتزیاس (۴۴۵ – ۳۸۰ ق.م)، گزنفون (۴۳۰ – ۳۵۲ ق.م) استرابن (۶۳ ق.م – ۲۴ م) که پیش از میلاد مسیح می‌زیسته‌اند؛ یونانیان نخستین ملتی هستند که به این دریا نام پرس و به سرزمین ایران پارسه، پرسای، پرس‌پولیس یعنی شهر یا مملکت پارسیان داده‌اند.

دپارتمان های علمی

درباره کنسرسیوم

پنل آموزشی

آمار سایت

تعداد اعضای آنلاین : 0

تعداد کل اعضای کنسرسیوم : 1684

برای مشاهده اعضای آنلاین کلیک کنید

مراکز خدماتی و رفاهی طرف قرارداد

marakez

معرفی چگونگی تصویر بردارى زیستى به کمک نانوذرات حقوق الگوریتم کامپیوتری کلاس ایمنی و بهداشت صنعتی (HSE) در بندرعباس انواع کپسول آندوسکوپی ظرفیت‌های ریوی دانلود رایگان مقاله مهندسی پزشکی انجمن جوشکاری نقاشی در مورد روز جمهوری اسلامی دانلود رایگان سوالات پیام نور با پاسخنامه و لینک مستقیم تروتست رپلیکا گیری به‌زودی هوا NDT در تبریز پیزون آموزش خشک کردن و انبار کردن گیاهان دارویی مهندسی توانبخشی دانلود سوالات نیمسال دوم95-96 فلوئوروسکپی پیوسته بازرسی پوشش لوله فواید استفاده از سیستم BMS آموزش دستیار دندانپزشک در مشهد اولین رویداد تخصصی مهندسی پزشکی پرتابل اکسیژن ساز همراه دانلود رایگان آموزش مجازی نسخه پیچی الکتریکی تعمیر ای سی جی میلاد حضرت علی مشاوره تخصصی اهمیت تولید ماشین بیهوشی در ایران پرینت DNA انسان امواج بازرسی عایق اصول نگهداری و کالیبراسیون دستگاه اسپکتروفتومتر دفیبریلاتور نزول دفعی بیوشیمی علائم بیماری مننژیت باکتریایی مدرک icdl در تبریز تست جوش در تبریز MMSB مهندسی پزشکی ایران قرارداد رحم جایگزین و عقد ودیعه تعویض باتری تست رپلیکا جراحی خدا ابوريحان متخصص ارتباطات درون شبکه تعمیر روتور میکس دوره ایمنی و بهداشت صنعتی (HSE) در گرگان بازرسی فنی استخدام دستیار دندانپزشکی در شیراز کارشناسی مهندسی پزشکی دوره های آموزشی ایزو پوسیدگی جادویی عروق

logo روز ملی خلیج فارس

حامیان کنسرسیوم ایرکاس

 • IRSME
 • RKA
 • ACS
 • IUE
 • RFTC
 • BQC
 • DNW
 • ICS
 • TUV-EMB
 • QAL
 • Ino
 • Allaiance
 • Tckit

تبلیغات در ایرکاس

دسترسی به ژورنال مقالات

az3

تصاویر اینستاگرام ایرکاس